خط تحریر

62 ویدیو

مدت دوره: 0 ساعت و 0 دقیقه

اهمیت هنر خوش نویسی

00:00:00

رایگان

در مبحث خط تحریر، خوشنویسی در مجامع امروزی از اهمیت بسزایی برخوردار است. حتی در روایات گوناگونی از گذشته در مورد خوشنویسی مطالب زیادی نقل شده است. از مهم‌ترین سخنان آن زمان می‌توان به سخن پیامبر اشاره کرد که ایشان فرمودند‌: خط زیبا برای فقیر مال، برای ثروتمند جمال و برای دانشمند، کمال است. در ایام قدیم خط خوب ملاک سواد نیز محسوب می‌شد. با ما در ادامه همراه باشید.

نمایش سریالی ویدیو:

دوره های مشابه:

آموزش-خیاطی

آموزش-خیاطی

تعداد ویدئو: 323

در دوره ویدیویی «آموزش خیاطی» همراه ما باشید تا با دوخت انواع طرح‎ها و مدل‎های لباس آشنا شوید. خیاطی یکی از قدیمی‎ترین و پرکاربردترین هنرهای انسان از دیرباز تا کنون است که علاوه بر جنبه هنری آن، همواره یکی از نیازهای اساسی مردم یعنی پوشاک را برطرف می‎کند. در طول تاریخ خیاطان همیشه از جایگاه مطلوبی در نزد حاکمان و مردم برخوردار بوده و با ذوق و خلاقیت خود انواع لباس‎ها را برای اقشار مختلف جامعه می‌دوختند. پیش از ابداع چرخ خیاطی مهم‎ترین ابزار خیاطان را نخ، سوزن و قیچی تشکیل می‎داد اما با پیدایش انقلاب صنعتی تحولی عظیم در صنعت خیاطی ایجاد گشت. چرخ خیاطی با هدف کاهش کار دستی و افزایش بازدهی کار اختراع شد و تا به امروز مهم‎ترین ابزار این هنر محسوب می‌شود. همین دستگاه جالب سبب شده که خیاطی از محدوده هنری خود فراتر رود و به یک صنعت پرسود تبدیل گردد. در دنیای امروزی، مد و لباس رابطه‎ای انکار ناپذیر با هم دارند و به یکدیگر وابسته هستند. به دلیل علاقه شدید مردم به مد و طرح‎های جدید لباس‌ها، اهمیت خیاطی بیش از پیش نمایان می‎‎شود. هر روزه طرح‎ها و مدل‎های زیبا و مختلفی از سوی خیاطان متعددی دوخته می‎شود و روانه بازار می‎گردد. بنابراین فراگیری این هنر هم می‎تواند به عنوان مهارتی در منزل مورد استفاده قرار گیرد و هم حرفه‎ای درآمدزا در نظر گرفته شود. در ادامه از شما علاقه‎مندان به خیاطی دعوت می‎کنیم همراه با ما به تماشای ویدیوهای آموزشی این دوره بنشینید.

آموزش-گلسازی

آموزش-گلسازی

تعداد ویدئو: 176

در دوره ویدیویی «آموزش گلسازی» با ما همراه باشید. گلسازی یکی از هنرهای دستی جذاب و مفرحی است که طرفداران مخصوص به خود را داشته و آموختن آن صرفا به شرکت در کلاس‌های حضوری محدود نمی‌شود. شما به عنوان یک هنرجو می‌توانید با مشاهده فایل‌های ویدیویی و یا تصویری آموزش‌های آن به راحتی این هنر را در منزل و یا هر جای دیگری فراگرفته و از آن برای تزیین فضاهای مورد نظرتان بهره ببرید. همچنین یک گل زیبای دست‌ساز می‌تواند هدیه‌ای ارزشمند برای دوستان و عزیزانتان باشد. شما بسته به سلیقه و علاقه خود می‌توانید گلسازی با فوم، خمیر چینی و الیاف را در دوره پیش‌رو فراگیرید؛ البته پیش از آغاز کار باید وسایل مورد نیاز گلسازی از جمله خمیر مخصوص، الیاف، فوم، چسب چوب، چسب حرارتی، قیچی، سیم، نوار گاترین، رنگ روغن، سیم چین، پامبلی و سایر ابزارهای معرفی شده در این دوره را تهیه نموده و با آموزش آسان، سریع و جذاب ما همراه شوید. نحوه برش الگوی گل‌ها، سایه زدن، اتو زدن، نحوه اتصال پرچم، گلبرگ، ساقه و برگ انواع گل‌های متنوع از جمله رز، نرگس، میخک، مارگارت، لیلیوم، ژرورا، آفتابگردان و بسیاری گل‌های دیگر از جمله مباحثی است که در این دوره آموزشی به آنها خواهیم پرداخت. امیدواریم از تماشای این ویدیوها نهایت استفاده را ببرید.

خط تحریر

خط تحریر

تعداد ویدئو: 62

در این دوره ویدیویی با معرفی «خط تحریر» همراه شما خواهیم بود. از مهم‌ترین ابعاد شخصیتی هر فرد داشتن دست خطی زیبا و منحصر به فرد می‌باشد که به عنوان یک شاخص مهم، تاثیرات بسیار مثبتی از نظر جایگاه و شخصیت برای فرد به دنبال خواهد داشت. داشتن دست خط خوب و زیبا برای خیلی از افراد دغدغه بزرگی است که همواره به دنبال راهی برای بهبود آن هستند. خط تحریری یکی از انواع خطوط و مربوط به نوشتار است که توسط خودکار یا مداد انجام می‌شود. این سبک نوشتاری انواع مختلفی نظیر خط شکسته تحریری و نستعلیق تحریری را در بر می‌گیرد. خط تحریری از اصول و قواعد خاصی پیروی می‌کند که از جمله برخی از آن‌ها می‌توان به رعایت خط کرسی (زمینه)، اندازه حروف، فاصله بین کلمات و جایگاه قرار گیری کلمات اشاره کرد. بعضی از محققان معتقدند که نَسخِ شیوه ایرانی یا خط تحریری که تحت تأثیر خط‌های باستانی ایرانی همچون پهلوی و اوستایی نوشته می‌شد در شکل گیری خط تعلیق مؤثر بوده است. برای نوشتن به سبک خط تحریری می‌توان از ابزارهای مختلفی همچون قلم، کاغذ، زیر دستی و... استفاده کرد و از خودکار، خودنویس، روان نویس و مداد نیز کمک گرفت. کاغذهای تحریری خط دار برای این منظور بسیار مناسبند و علاوه بر آن کاغذهای گلاسه نیز مورد استفاه قرار می‌گیرند. خط کرسی یکی از ارکان خوشنویسی است و توجه به کرسی کلمات بدون خط زمینه مشکل و یا غیر ممکن خواهد بود. یکی از بهترین استادان خوشنویسی در یکصد سال گذشته میرزا محمد حسین صیفی قزوینی ملقب به عمادالکتاب نام دارد. وی 27 فروردین 1240 در قزوین به دنیا آمد. این شخصیت بزرگ در تمام دوران زندگی خود به کتابت و تعلیم هنر خوشنویسی پرداخت. میرزا محمد 26 تیر 1315 در سن 75 سالگی دار فانی را وداع گفت. در ادامه از شما علاقه مندان به هنر زیبای خوشنویسی دعوت می‌کنیم، تماشای ویدیوهای آموزشی خط تحریر را از دست ندهید.

خط-نستعلیق

خط-نستعلیق

تعداد ویدئو: 65

در دوره ویدیویی «خط نستعلیق» با ما همراه باشید. نستعلیق یکی از شیوه‌های نگارش خط در خوشنویسی و دومین خط خاص ایرانیان است. این خط در نیمه دوم قرن هشتم هجری توسط فردی به نام میر علی تبریزی به وجود آمد. در واقع خط نستعلیق را می‌توان ترکیبی از دو خط نسخ و تعلیق دانست. این خط به دلیل زیبایی و ظرافتش در طرز نوشتن با نام عروس خطوط اسلامی شهرت یافته است. پس از میر علی تبریزی، میر عماد حسنی در قرن دهم هجری با ابتکار و خلاقیت خود خط نستعلیق را به اوج تکامل و زیبایی رساند. بعد او نیز در قرن سیزدهم هجری یکی از خوشنویسان مشهور دوره قاجار به نام میرزا محمدرضا کلهر سبک و شیوه جدیدی را در این خط ایجاد کرد و روشی را برای چاپ آن ابداع نمود. با وجود گذشت چندین سده از شکل‌گیری این خط، در عصر حاضر نیز بسیاری از افراد در سنین مختلف به یادگیری آن پرداخته و با ذوق و شوق آن را دنبال می‌کنند. امروزه خط نستعلیق علاوه بر قلم‌نی با استفاده از ابزارهایی همچون خودنویس و خودکار نیز نوشته می‌شود. در دوره پیش‎رو اصول نوشتن حروف و نکات مهم و کاربردی در خط نستعلیق آموزش داده می‌شود. در ادامه از شما علاقه‌مندان به هنر خوشنویسی دعوت می‌کنیم با ما به تماشای ویدیوهای آموزشی این دوره بنشینید.