رازهای سیاره ما

8 ویدیو

مدت دوره: 0 ساعت و 58 دقیقه

رازهای سیاره ما قسمت 1

00:08:27

رایگان

جهان با ارتباطاتی پیچیده، زیبا و عجیب شکل گرفته است. شاید برایتان جالب باشد که از ارتباط میان درخت و ماهی، سیاه گوش و کرم و ... با خبر شوید. در این ویدئو شما را با رازهای اعجاب انگیز طبیعت آشنا می کنیم. در برگ ریزان پاییزی که همه در فکر خواب زمستانی و یا کوچ هستند، یک حیوان نقشی کلیدی بر عهده دارد؛ سنجاب پرنده که در طول فصل پاییز به دنبال نوع خاصی قارچ می گردد و در این میان هاگ ها را در جنگل می پراکند. در این ویدئو داستان حیرت انگیز این جانور را خواهیم دید.

نمایش سریالی ویدیو:

دوره های مشابه:

زیبایی فریبنده

زیبایی فریبنده

تعداد ویدئو: 5

در مستند ویدئویی «زیبایی فریبنده» قصد داریم شما را با موجودی خطرناک و در عین حال زیبا در دریاها آشنا نماییم. عروس دریایی "Jellyfish"، از جمله مخلوقات سحرآمیز و البته خطرناکی است که از حدود 500 تا 700 میلیون سال پیش در دریاها می‌زیسته‌اند. بدن عروس دریایی از یک توده پولیپ مانند تشکیل و از آن دنباله‌هایی به شکل رشته خارج شده است. هزاران سلول حاوی سمی مرگبار به نام نماتوسیت سطح این رشته‌ها را پوشانده‌اند. این موجودات در برخی سواحل و نیز اعماق دریاها قابل مشاهده هستند. شاید هیچکس دوست نداشته باشد عروس دریایی را با تمام زیبایی‌اش لمس کند. این جانور دریایی ژلاتینی در شکل‌های مختلف وجود دارد. از انواع عروس دریایی می‌توان به نوع جعبه‌ای "Box Jellyfish" که خطرناک‌ترین نوع آن به شمار می‌آید و مرد جنگجوی پرتغالی "Portuguese man-of-war" اشاره کرد. این جانوران با زیبایی رمزآلود خود عمری از 1 تا 30 دارند و می‌توانند به اندازه 200 برابر جثه اولیه خود رشد کنند. بهشت عروس‌های دریایی در میانه اقیانوس اطلس و نزدیکی آزور "Azores" قرار دارد. جزیره پیکو در غرب مجمع الجزایر آزور، زیستگاه اصلی این جانوران دریایی است. در این جزیره می‎‌توان به آسانی بر روی عروس‌های دریایی مطالعه کرد. حضور این جانواران در آب‌های هر منطقه از دریا، نشان از وجود جریان‌های آبی قدرتمندی دارد که مقدار زیادی ماده مغذی در خود دارند. این جانوران دریایی که 98 درصد بدنشان را آب تشکیل می‌دهد، از مواد مغذی آب‌ها از جمله پلانکتون‌ها، ماهی‌ها و خرچنگ‌ها تغذیه می کنند. نوتریکولا "Nutricula" یا عروس دریایی نامیرا ، موجود جاودانه‌ای است که می‌تواند از مرحله بلوغ مجدد به حالت پولیپ بازگردد. این گونه از عروس دریایی با وجود نامیرایی زیستی و اینکه می‌تواند بی‌نهایت بار به دوران جنین خود برگشته و دوباره زندگی را آغاز کنند اما در طبیعت دریا اغلب شکار شده و یا بر اثر بیماری پیش از آنکه بالغ شوند می‌میرند. با این وجود زندگی این جانور به عنوان یکی از طولانی‌ترین مراحل حیات در طبیعت به شمار می‌رود. در تماشای این مستند با ما همراه باشید تا با زندگی این جانور زیبا، سحرآمیز و البته کشنده از نزدیک آشنا شوید.

هفت حیوان برتر آفریقا

هفت حیوان برتر آفریقا

تعداد ویدئو: 7

در مستند ویدیویی «هفت حیوان برتر آفریقا» با حیوانات قدرتمند و غول‌پیکر قاره آفریقا بیشتر آشنا خواهید شد. قاره آفریقا با مساحتی در حدود 30,37 میلیون کیلومتر مربع به عنوان دومین قاره پهناور دنیا به شمار می‌رود و 20,4 درصد کل خشکی‌های زمین را در بر می‌گیرد. در این قاره وسیع، حیوانات و پستانداران به شکل انبوه و در نژادهای مختلفی وجود دارند و بیشتر آن‌ها نیز در قلمرو آفریقای گرمسیری زندگی می‌کنند. آفریقا میدان نبردی برای حیات وحش است؛ جایی که در آن حیوانات درنده، بزرگ و شکارچیان تندرو در کنار یکدیگر حیات وحش خارق‌العاده‌ای را تشکیل می‌دهند و با شجاعت از قلمرو خود محفاظت کرده و به حیات ادامه می‌دهند. اما در میان آنان هفت مورد بر سایر حیوانات این قاره وسیع برتری دارند. شیرهای خشمگین، یوزپلنگ‌های "Cheetah" مشهور به دونده‌های تیزپا، کفتارهای فرصت ‌طلب، بوفالوهای گیاه‌خوار، کرگردن‌های تنومند، فیل‌های عظیم‌الجثه و پلنگ‌ها از جمله حیوانات منحصر به فرد این قاره بزرگ به شمار می‌روند. فیل‌های آفریقایی بزرگ‌ترین گونه جانوری بر روی خشکی در دنیا به حساب می‌آیند و برای بقای خود از برگ‌ها و ریشه گیاهان تغذیه می‌کنند. این نژاد از فیل‌ها در مقایسه با نوع آسیایی خود درشت اندام‌ترند و در حال حاضر (2017) به دلیل شکار بی‌رویه انسان‌ها نسلشان رو به انقراض است. شیرها تنها گربه‌سانانی هستند که به صورت اجتماعی زندگی می‌کنند و با عنوان سلطان جنگل در بیشه‌زار و دشت‌ها به حیات خود ادامه می‌دهند. این حیوانات درنده از طریق کمین کردن در مسیر پستانداران، پرش ناگهانی و دویدن به شکار طعمه خود می‌پردازند. دشمنی میان شیرها و کفتارها بر سر غذا و در واقع برای ادامه بقا یک دشمنی دیرینه است. این دو پستاندار درنده نه تنها بر سر طعمه، بلکه بیشتر مواقع بر سر قلمرو نیز با یکدیگر درگیر می‌شوند. کرگدن‌های سفید بعد از فیل‌ها، دومین پستانداران بزرگ خشکی به حساب می‌آیند و تقریبا 98,8 درصد از این حیوانات تنومند در کشورهای آفریقای جنوبی، نامیبیا، زیمباوه و کنیا زندگی می‌کنند. این گونه جانوری به مراکز حفاظتی مختلفی در آفریقا منتقل شده‌ تا با فراهم کردن پیش زمینه‌های لازم برای بقای نسلشان، از انقراض آنان جلوگیری گردد. در ادامه شما را به تماشای ویدیوهای این مستند مهیج دعوت می‌کنیم.

حواس تکامل یافته حیوانات

حواس تکامل یافته حیوانات

تعداد ویدئو: 4

در دوره مستند ویدیویی «حواس تکامل یافته حیوانات» شما علاقه‌مندان به حیات وحش را به بررسی صدای انواع مختلف حیوانات دعوت می‌نماییم. محدود شنوایی انسان چیزی در حدود 20 تا 20 هزار هرتز "Hz" است و به امواج با فرکانس کمتر از 20 هرتز فروصوت و به بالای 20 هزار هرتز فراصوت می‌گویند. بسیاری از جانوران از طریق انتشار و دریافت اصوات به شکار، مسیریابی، ارتباط با همنوع و همینطور مشخص کردن قلمرو خود می‌پردازند. جانوران می‌توانند صداهایی را بشنوند که گوش انسان از شنیدن آن محروم است. آنها به صداهایی با فرکانس‌های مختلف واکنش نشان می‌دهند و این نکته به ادامه بقای آنها کمک خواهد کرد. حیواناتی از قبیل فیل‌ها، نهنگ‌ها، دلفین‌ها و خفاش‌ها از امواج فروصوت برای برقراری ارتباط از راه دور با یکدیگر بهره می‌برند. در این مستند ویدیویی به واکنش شب پره در مقابل صدای خفاش خواهیم پرداخت. شب پره‌ها توانایی شنیدن فرکانس‌ صداهای تولید شده توسط خفاش را دارند. آنها از این طریق و برای ادامه بقا، پرواز را قطع کرده و روی زمین می‌نشینند تا خود را از گزند آنها برهانند. اصوات به انواع مختلفی از جمله انفجاری، منقطع، نوسانی و دایمی و پیوسته تقسیم‌بندی می‌گردد. همه می‌دانیم که انسان نمی‌تواند فرکانس‌های تولید شده توسط برخی حیوانات را بشنود. علت این ناتوانی این است که فرکانس امواج صوتی تولید شده توسط حیوانات در محدوده شنوایی انسان نبوده و در گستره امواج فروصوت و یا فراصوت قرار دارد. برای مثال می‌بینیم که زنجره‌ها (جیرجیرک دشتی) با انتشار امواج صوتی کوتاه و پیوسته جانوران دیگر را از خود دور می‌کنند و جالب است بدانیم که نمی‌توان تشخیص داد آنها در کدام نقطه قرار گرفته‌اند. آنها با تولید چنین صدایی می‌توانند خود را به خوبی از آسیب دور نگه دارند. دارکوب‌ها نیز با تولید صدایی که از کندن چوب به وجود می‌آید، قلمروی خود را مشخص می‌کنند. در ادامه بررسی صدای حیوانات خواهیم دید که رتیل، عنکبوت دریچه‌ساز درختی و قورباغه چطور با تولید صدا برای بقا در حال تلاشند. رتیل "Tarantula" با ایجاد ضربه، صدایی تولید می‌کند که به گوش ما نمی‌رسد و ما نمی‌توانیم طول موج آن را حس کنیم زیرا این ضربه از راه زمین منتقل می‌شود. او از این طریق جنس ماده را به طرف خود می‌کشد. عنکبوت دریچه‌ساز درختی نیز با حس ارتعاش قدم‌های طعمه و نوع تولید صدا، می‌فهمد که طمعه به او نزدیک شده است. به ارتعاشاتی که در آلات موسیقی ایجاد می‌شود دقت کرده‌اید؟ همین ارتعاشات است که باعث شنیده شدن صدا توسط گوش می‌گردد و موسیقی دلپذیر را به گوش ما می‌رساند. در این مستند همچنین به چگونگی تولید صدای قورباغه، میمون جیغ کش و صدای پرندگان خواهیم پرداخت. ارتعاشات کیسه زیر گردن قورباغه باعث ایجاد ارتباط میان این گونه از جانوران شده است؛ ارتعاشاتی که برای ما انسان‌ها قابل شنیدن نیستند. جالب است بدانید که قورباغه‌ها برای تولید صدا، دو کیسه دارند و صدای استریو تولید می‌کنند. شب پره بزرگ موم‌خوار از لحاظ شنوایی تیزگوش‌ترین موجود جهان به شمار می‌رود زیرا قادر به شنیدن فرکانس‌های صوتی تا 300 کیلوهرتز می‌باشد و تقریبا از حس شنوایی 150 بار قوی‌تر از انسان برخوردار است. در این دوره مستند ویدیویی جذاب همراه ما باشید.

رازهای سیاره ما

رازهای سیاره ما

تعداد ویدئو: 8

اگر شما بینندگان عزیز، علاقه‌مند به طبیعت و حیات وحش هستید، با دوره مستند ویدیویی «رازهای سیاره ما» همراه شوید. جهان با ارتباطاتی پیچیده، زیبا و عجیب شکل گرفته است. شاید برایتان جالب باشد که از ارتباط میان درخت و ماهی، سیاه‌گوش و کرم و ... باخبر شوید. در برگ‌ریزان پاییزی که همه در فکر خواب زمستانی و یا کوچ هستند، سنجاب نقشی کلیدی بر عهده دارد؛ سنجاب پرنده‌ "Dwarf flying squirrel"‌ که در طول فصل پاییز به دنبال نوع خاصی قارچ می‌گردد و در این میان هاگ‌ها را در جنگل می‌پراکند. سنجاب پرنده با نام علمی Pteromyini یکی از 44 نوع مختلف این جانور است که دو گونه از آن در آمریکای شمالی زندگی می‌کند و با سپری کردن یک سیر تکاملی نسبت به سنجاب‌های درختی می‌توانند با چالاکی بیشتر فاصله زیاد بین درختان را به راحتی پرواز کنند. از سوی دیگر رابطه دوطرفه قارچ‌ها و درختان در اوایل فصل پاییز در نیمکره شمالی، رویدادی دائمی است و درختان از قارچ‌ها برای گستراندن ریشه و جذب مواد مغذی استفاده می‌کنند. در ادامه کشف رازهای سیاره زمین به سواحل بارانی کانادا که یکی از باستانی‌ترین جنگل‌های دنیاست می‌رویم. جالب است بدانید که عامل اصلی حیات در این جنگل‌ها در فصل پاییز ماهی‌های قزل‌آلا هستند. جنگل باستانی کاتدرال گِرو "Cathedral Grove"، در جنوب غربی جزیره ونکوور کانادا در واقع بخشی از پارک Carmanah Walbran Provincial Park است. تعدادی از پیرترین درختان با عمری بیش از هزاران سال در این جنگل تماشایی قد برافراشته‌اند. خرس‌های سواحل بارانی کانادا برای رفع گرسنگی، ناخواسته باعث چرخش اکوسیستم می‌شوند. آنها با بردن شکار خود (ماهی) به دل جنگل و باقی گذاشتن لاشه آنها روی زمین به حشراتی که از زمستان جان سالم بدر نمی‌برند کمک می‌کنند با تخمک‌گذاری در لاشه آنها، حیات نسل بعد از خود را بیمه می‌کنند. در این مستند ویدئویی خواهیم دید که سیاه‌گوش کانادایی "Canada lynx" چطور در دل زمستان شکار کرده و روزگار می‌گذراند. این حیوان خجالتی با گوش‌هایی تیز و جثه‌ای دو برابر گربه‌های خانگی، در جنگل‌های کانادا بیشتر از سایر مناطق دیگر آمریکای شمالی (زیستگاهش) حضور دارد. خرگوش پاشنه برفی "Snowshoe Hare" با نام علمی Lepus americanus، غذای عمده سیاه‌گوش به شمار می‌آید. این خرگوش که با طول تقریبی 36 تا 52 سانتی‌متر و پاهای بزرگ از سایر همتایان خود بزرگ‌تر است، بیشتر در مناطق آمریکای شمالی از جمله کانادا و آلاسکا یافت می‌شود. در میان این سرمای استخوان‌سوز، موجودی ریز در شکاف درختان خانه کرده و انتظار رسیدن بهار را می‌کشد. پس از فرا رسیدن بهار می‌توان کرم پروانه صنوبر را در میان درختان دید که از برگ و جوانه آنها تغذیه می‌کند و خود را از شکار شدن توسط پرندگان مصون می‌دارد. جالب است بدانید که به لطف زمان‌بندی مناسب کرم‌ها برای خوردن تاج درختان، زمستان برای سیاه‌گوش‌ها بدون ترس از گرسنگی طی خواهد شد. دانشمندان می‌خواهند بدانند که ماهی‌های قزل‌آلا چطور توانسته‌اند به خرس‌های گریزلی (خرس خاکستری) کمک کنند تا زمستان را بدون خوردن غذا و فقط با خوردن برخی گیاهان طی کنند. همچنین دانشمندان توانسته‌اند با آزمایش موی خرس‌ها به مواد مصرف شده توسط آنها طی یک سال گذشته پی ببرند. وقتی بچه خرس‌ها لاشه قزل‌آلا را در جنگل رها می‌کنند، پروتئین موجود در بدن ماهی به نیتروژن تبدیل شده، وارد خاک می‌شود و مانند کود عمل می‌کند. در نتیجه پوشش گیاهی هنگام فرا رسیدن بهار سرشار از مواد مغذی اقیانوس است. در ادامه با شبکه جهانی جنگل آشنا خواهید شد که خود دنیایی پر از شگفتی و راز و رمز است. تماشای این شگفتی‌های طبیعت شما را به وجد خواهد آورد. دیدن ویدیوهای این دوره خالی از لطف نیست.