دسته بندی ها:

دسته بندی ها

تکنولوژی طبیعت- نیروی حیات

تکنولوژی طبیعت- نیروی حیات

تعداد ویدئوها: 13

تکنولوژی طبیعت- نیروی حیات

تکنولوژی طبیعت- جهان مواد

تکنولوژی طبیعت- جهان مواد

تعداد ویدئوها: 11

تکنولوژی طبیعت- جهان مواد

اکتشافات بزرگ زمین‌شناسی

اکتشافات بزرگ زمین‌شناسی

تعداد ویدئوها: 11

اکتشافات بزرگ زمین‌شناسی

تکنولوژی طبیعت- جادوی حرکت

تکنولوژی طبیعت- جادوی حرکت

تعداد ویدئوها: 23

تکنولوژی طبیعت- جادوی حرکت

گردترین شیء جهان

گردترین شیء جهان

تعداد ویدئوها: 2

سیاره آتش

سیاره آتش

تعداد ویدئوها: 6

در مستند ویدیویی «سیاره آتش» شمارا با وحشتناک‌ترین فاجعه‌ی زمین آشنا خواهیم کرد. آیا تاکنون به چگونگی تبدیل انسان به اشرف مخلوقات فکر کرده‌اید؟ اگر تصورتان روندی تدریجی از گونه‌ای به گونه‌ی دیگر است، باید گفت: چنین نیست؛ این فرایند کاملاً وحشیانه و تلاشی برای بقاء بوده است. درواقع تکامل انسان پس از بزرگ‌ترین فاجعه زمین اتفاق افتاد. انقراضی وحشتناک بانام «پرمین» که به آن «مرگ بزرگ» می‌گویند. نام این دوره توسط شخصی بنام «مورجیستون» در سال 1841 از ناحیه «پرم» واقع در شمال شرقی روسیه برگرفته شد. در خصوص پیدایش آن نظریه‌های متفاوتی وجود دارد، بعضی از دانشمندان برخوردی همچون شهاب‌سنگ را عامل اصلی می‌دانند. برخوردی که باعث افزایش بی‌نهایت دما و نابودی زنجیره‌ی غذایی شد و حیات را از بین برد؛ برخی دیگر نیرویی بسیار قوی‌تر را به‌عنوان منشأ فاجعه پذیرفته‌اند و معتقدند آثار به‌جامانده از پرمین، ادعای آن‌ها را تثبیت خواهد کرد؛ اما زمین دستخوش چه حوادثی شد که این‌چنین به‌زانو درآمد؟! سؤالی است که محققان و باستان‌شناسان برای کشف آن به جزایر گوناگونی سفر کردند تا عامل اصلی ویران‌کننده را دریابند. در این مستند شاهد سفرهای هیجان‌انگیزی هستید که مانند تونل زمان، شمارا به دنیای ماقبل تاریخ خواهد برد. دنیایی پر از حوادث پرفرازونشیب با موجوداتی عظیم‌الجثه که نتوانستند سیر تکامل را ادامه دهند.

زیردریایی برای اعماق اقیانوس

زیردریایی برای اعماق اقیانوس

تعداد ویدئوها: 16

در مستند ویدیویی «زیردریایی برای اعماق اقیانوس» سفری اسرارآمیز به عمیق‌ترین نقطه جهان خواهید داشت. «جیمز فرانسیس کامرون» نویسنده و کارگردان کانادایی، نخستین غواص تاریخ است که توانست به‌تنهایی عمیق‌ترین گودال زمین را بپیماید. علاقه‌ی جیمز به داستان‌های تخیلی و مهیج که به خیال‌پردازی‌های دوران کودکی‌اش بازمی‌گردد سبب تولید آثار موفقی مانند آواتار، تایتانیک و غیره شد. طبق گفته این کارگردان تماشای کاوشگران دهه ۶۰ میلادی در تلویزیون بود که او را به دنیای کشف نشده‌ی اقیانوس علاقه‌مند کرد؛ به‌طوری‌که از همان دوران کودکی برای ساخت زیردریایی‌اش رؤیاهای عجیبی در سر می‌پروراند. جیمز پس از ساخت فیلم تایتانیک از دنیای فیلم‌سازی کناره‌گیری کرد و به یک کاوشگر تمام‌وقت تبدیل شد. این کاوشگر در سال ۲۰۱۲ توانست با طراحی زیردریایی دیپ‌سی‌چلنجر عمیق‌ترین گودال‌های اقیانوس آرام را غواصی کند. این گودال با عمق ۱۱۰۳۴ متر، عمیق‌ترین نقطه جهان محسوب می‌شود و حاصل گسل‌های اقیانوسیه است. تا قبل از سفر جیمز فقط ۲ تَن از افراد نیروی دریایی ایالات‌متحده «ستوان دان والش» و «پیکارد» موفق به بررسی‌ این چاله شده بودند؛ اما حضور این دو، همراه شناور چلنجر نیروی دریایی سبب شد عمیق‌ترین چاله ماریانا به «گودال چلنجر» نام‌گذاری شود. این جرقه‌ای بود تا جیمز ساخت دیپ سی چلنجر و سفر به دورافتاده‌ترین نقطه‌ی زمین، میان آب‌های آزاد را آغاز کند. او با تشکیل گروهی از افراد متخصص و کارآمد، ساخت زیردریایی «دیپ سی چلنجر» را پس از ۳ سال به اتمام رساند. ماشینی که او ساخت قابلیت کاوش در اعماق اقیانوس را داشت و به‌عنوان یک سکوی علمی در خشکی محسوب می‌شد. پس از اتمام ساخت زیردریایی گروه آن را برای آزمایش‌های عملی به چاله‌ا‌ی در بریتانیا منتقل کردند. سرانجام جیمز با بررسی تمام موارد دیپ سی چلنجر آمادگی خود را برای ورود به چاله اصلی اعلام می‌کند؛ اما چه چالش‌هایی در انتظار جیمز است؟ برای مشاهده‌ی این سفر پررمزوراز به بزرگ‌ترین گودال جهان با ما همراه باشید.

زمین - خانه ما چطور ساخته شد

زمین - خانه ما چطور ساخته شد

تعداد ویدئوها: 24

در دوره ویدیویی «زمین - خانه ما چطور ساخته شد» نگاهی به سرگذشت حیات در کره زمین خواهیم داشت. زمین از آغاز شکل‌گیری همواره دستخوش تغییرات بزرگی قرار گرفته است. زمانی که زمین از ستاره اصلی خود یعنی خورشید جدا شد، گلوله‌ای آتشین و فاقد حیات بود؛ سپس گردوغبار آتش‌فشان‌های پیاپی تمام جو سیاره را فراگرفت و آب موجود در این گردوغبارها سبب تشکیل حیات شد. در ابتدای حیات، تنها گونه‌ای گیاهی به نام خزه سبز آبی وجود داشت که با شکستن مولکول‌های آب، اکسیژن را آزاد می‌کرد. تکرار این فرایند طی سال‌ها شرایط زندگی را برای موجودات هوازی فراهم ساخت. رفته‌رفته گونه‌های متنوع گیاهی و جانوری پدید آمدند ولی با برخورد شهاب‌سنگ در دوره‌های مختلف منقرض شدند؛ اما حیات هیچ‌گاه از بین نرفت و زندگی‌های جدید پیوسته شکل گرفتند. گونه‌های مختلف برای ادامه بقا، خود را با طبیعت سازگار می‌کردند تا اینکه نخستین نسل انسان‌ها پا به زمین نهاد. انسان‌ها تنها گونه‌ای بودند که با دخالت در طبیعت، محیط را با خود سازگار ساختند. آن‌ها در ابتدا از حیوانات تغذیه می‌کردند اما به‌مرورزمان به قدرت زمین پی بردند ازاین‌رو شکار جای خود را به کشاورزی داد. در آن زمان کشاورزی به‌صورت دستی انجام می‌گرفت تا اینکه بشر موفق به کشف انرژی نفت شد. پیدایش نفت تغییرات بزرگی در زندگی بشر ایجاد کرد، کشاورزی رونق گرفت و زندگی به سمت صنعتی شدن پیش رفت. این اتفاق رشد جمعیت و نیازهای بشر را به همراه داشت که دلیل اصلی شروع تغییرات اکوسیستم همچنین آسیب‌های زیست‌محیطی بود. تخریب جنگل‌ها زیستگاه بسیاری از جانوران را نابود و نسل آن‌ها را به انقراض کشاند. از دیگر اقدامات بشر می‌توان به حفاری‌های گسترده و استفاده بیش‌ازحد منابع فسیلی اشاره داشت. سوخت‌های فسیلی بزرگ‌ترین خطر آینده زمین محسوب می‌شوند زیرا استفاده از آن‌ها سبب آزاد شدن گازهای گلخانه‌ای می‌گردد. این گازها مهم‌ترین دلیل افزایش دمای هوا هستند که عواقب جبران‌ناپذیری ازجمله: خشک‌سالی و ذوب یخچال‌های قطبی را در پی‌دارند. بسیاری از اتفاقات و تغییرات محیطی که در سال‌های اخیر رشد چشم‌گیری داشته‌اند از افزایش دما نشأت می‌گیرد؛ هم‌اکنون نیز شرایط بسیار بحرانی است و ادامه این روند تا چند سال آینده باعث نابودی حیات کره زمین خواهد شد. در این دوره با ما همراه باشید تا با راهکار دولت‌ها و نقش مؤثر انسان‌ در پروسه نجات زمین آشنا شوید.

حادثه بزرگ - پیدایش کره زمین

حادثه بزرگ - پیدایش کره زمین

تعداد ویدئوها: 10

در مستند ویدیویی «حادثه‌ی بزرگ-پیدایش زمین» به تئوری سازنده‌ی دنیای انسان‌ها خواهیم پرداخت. اگر تا به امروز خود را بدشانس‌ترین موجود کره زمین تلقی کرده‌اید، کاملاً در اشتباه هستید. ما در این مستند ثابت می‌کنیم انسان یکی از خوش‌شانس‌ترین مخلوقات به شمار ‌می‌‌‌رود؛ زیرا وقوع حوادث اتفاقی و زنجیروار تکه‌های پازلی حیات‌بخش را تشکیل دادند؛ که اگر کمی تفاوت داشت دنیای کنونی ما این‌گونه نبود و انسان امروزی نیز به وجود نمی‌آمد؛ اما پیش از بررسی آن، نیم‌نگاهی به پیشینه‌‌ی‌ زمین می‌اندازیم. گلوله‌ای آتشین پر از گازهای سمی، بدون آب و اکسیژن که تحت تأثیر ضربات مختلف منظومه شمسی قرار داشت. آخرین ضربه را سیاره همزادش «تیا» وارد کرد که براثر شدت اصابت، خود را نابود و زمین کاملاً ذوب شد. غباری از سنگ‌ریزهای مرتعش اطراف زمین را فراگرفت که باعث پرتاب میلیاردها سنگ‌ریزه به فضا شدند. دانشمندان پس از بررسی زوایای مختلف حادثه دریافتند چنین رخدادی باعث پیدایش ماه و سیستم کنونی زمین گردید. درواقع این برخورد اولین گام در تکامل سیاره‌ای متفاوت از گذشته بود و دانشمندان آن را «تولد سخت» نامیدند. آن‌ها برای کشف زمان وقوع تولد به مکان‌هایی سفر کردند که شباهت بسیاری به میلیاردها سال پیش داشت. فسیل‌های بجا مانده در این مناطق نشانه‌های بی‌نظیری از گذشته‌‌ی زمین داشتند و با زبانی گویا وقایع را بازگو می‌کردند. وقایعی خاص که علاوه بر داستان منحصربه‌فرد پیدایش، از یک فرایند آشوبناک سخن می‌گفتند؛ اما این روند پرفرازونشیب دستاوردهای بسیار ارزشمندی در زیست‌شناسی به ارمغان داشت. بر اساس اطلاعات حاصل از اولین سلول‌های بنیادی، دانشمندان دریافتند نخستین بلوک‌های سازنده‌ در محیط‌هایی با فعالیت شیمیایی چیده شده‌اند. این فرایند شیمیایی زمین را قلمرویی برای تکثیر باکتری‌ها ساخت. مهم‌ترین آن‌ها «سیانو باکتری‌ها» بودند که در حدود سه میلیارد سال پیش دومین تحول بزرگ در پیدایش حیات را رقم زدند. توصیف شرح‌حال چنین تحولی عظیم در مسیر حیات، مقوله‌ای است که در این بازه زمانی نمی‌گنجد؛ اما برای آشنایی با نقطه آغازین خلقت و رخدادهای پیرامون آن، مستند ارائه‌شده را مشاهده فرمایید.

مرگ ماه، مرگ زمین

مرگ ماه، مرگ زمین

تعداد ویدئوها: 12

دوره ویدیویی «مرگ ماه، مرگ زمین» تأثیرات بی‌همتا و خارق‌العاده مهم‌ترین قمر منظومه شمسی را به تصویر می‌کشد. در سامانه خورشیدی بیش از 150 قمر مختلف وجود دارد اما هیچ‌یک به‌اندازه ماه بر حیات سیاره خود تأثیرگذار نبوده است. در حالت کلی گردش متعادل زمین با چهارفصل منظم و پایدار به همراه گونه‌های متنوع گیاهی و جانوری از وجود ماه سرچشمه می‌گیرند. جالب است بدانید در ابتدا زمین از گدازه‌های سنگی و آهن مذاب تشکیل‌شده بود و هیچ قمری نداشت. فوران‌های پیاپی، جو زمین را به‌قدری سنگین کرد ‌که امکان حیات برای هیچ موجودی حتی میکروب‌ها میسر نبود؛ اما در این حین مهم‌ترین برخورد سیاره اتفاق افتاد و سرنوشت جدیدی تاریخ زمین را رقم زد. شبه سیاره‌ای تحت تأثیر نیروی گرانش «مشتری» بزرگ‌ترین اختر منظومه قرار گرفت و با سرعت بالایی به زمین برخورد کرد. در اثر این اتفاق تکه‌های مذاب پوسته زمین در هوا پراکنده و یک بازوی 8 میلیارد کیلومتری را تشکیل دادند. رفته‌رفته تکه‌های کوچک توسط تکه‌های بزرگ جذب شدند و پس از گذشت چند سال، ماه پدید آمد. جرم ماه همانند یک لنگر، انحراف محور زمین را به ثبات کشاند و سرعت چرخش آن را کاهش داد. از سوی دیگر نیروی واکنشی زمین نیز بر ماه تأثیرگذار بود و باعث عقب‌نشینی آن گردید. هرچه ماه دورتر می‌رفت سرعت چرخش زمین نیز کاهش می‌یافت؛ با تکرار این فرآیند طی میلیاردها سال، یک شبانه‌روز زمین از 5 ساعت به 24 ساعت افزایش یافت. دانشمندان معتقدند که ماه هرسال 1.5 اینچ از زمین دور می‌شود و تا 1 میلیارد سال آینده شبانه‌روز را به 26 ساعت خواهد رساند. این اتفاق به‌قدری آرام رخ می‌دهد که هیچ تأثیر محسوسی ندارد. آیا تاکنون فکر کرده‌اید اگر ماه بتواند از تأثیر گرانشی زمین بگریزد چه اتفاقی خواهد افتاد؟ شاید ماه تکه سنگی خشک و عاری از حیات به نظر برسد اما روی حیات زمین تأثیر بسزایی دارد. اگر ماه به‌طور ناگهانی از منظومه شمسی محو شود فجایع ناخوشایندی در انتظار زمین خواهد بود. وقایعی که می‌تواند موجب انقراضی گسترده، تغییرات عجیب آب و هوایی بین قطب‌ها و صحراها شود. ثبات و پایداری از بین خواهد رفت و موجودات ناشناخته جایگزین جانداران امروزی می‌شوند. در این دوره به بررسی جامع این‌گونه حوادث می‌پردازیم و شما را با دنیای مرموز موجودات ماورایی آشنا خواهیم کرد.

مغز، آخرین معما

مغز، آخرین معما

تعداد ویدئوها: 11

در دوره علمی «مغز، آخرین معما» به سراغ حیاتی‌ترین عضو بدن که منشأ تمام توانایی‌های بشر است خواهیم رفت. آیا می‌دانید مغز چیست و چه تفاوتی با ذهن دارد؟ دانشمندان مغز انسان را نتیجه‌ی میلیون‌ها سال دگرگونی و تکامل خزندگان ابتدایی می‌دانند. مطالعات بسیاری در خصوص توانایی این عضو حیاتی و ذهن صورت پذیرفت که سرانجام مغز به‌عنوان پشتیبان فیزیکی ذهن شناخته شد؛ اما جامعه علمی به تفاوت میان این دو تأکید دارد و ذهن را فراتر از مغز برمی‌شمرد. آن‌ها معتقدند تمام پدیده‌های ذهنی و روان‌شناختی درنتیجه‌ی واکنش‌ها و عملکردهای مغز ایجاد می‌شوند اما با آن یکی نیستند. تحقیقات در خصوص این اندام حیاتی به کشف سه بخش اصلی آن یعنی ساقه مغز، کورتکس و سیستم کناری منجر شد. ساقه مغز که نقش مهمی در تنفس و متابولیسم دارد بر واکنش‌های حیاتی و غیرارادی انسان تأثیر می‌گذارد؛ درحالی‌که کورتکس‌ها مسئول رفتارهای غیرعادی بوده و در سخت‌ترین تصمیم‌گیری‌ها به ما کمک می‌کنند. کورتکس در حیوانات مختلف دارای اندازه‌ای منحصربه‌فرد است، ۷۶٪ مغز انسان و ۷۲٪ مغز شامپانزه توسط این قشر خاکستری پوشیده شده است. همین تغییر اندازه ۴ درصدی انسان را به موجودی قدرتمند و تکامل‌یافته تبدیل ساخت. بشر در برنامه‌ریزی، فهم، عاشق شدن و دیگر احساسات توانایی بسیاری دارد که همه این عوامل را مدیون غشای خاکستری بیشتر است؛ اما این سؤال به وجود می‌آید که آیا توانایی مغز درنتیجه‌ی وراثت ژنتیکی‌ست؟ یا از جهان پیرامون خود تأثیر می‌پذیرد؟ تصور تهی بودن مغز، باوری نادرستی تلقی می‌شود؛ زیرا ما قادر به راه ‌رفتن و صحبت کردن بدون آموزش هستیم، همه این موارد الگوی خاص مغزمان را تأیید می‌کند. بی‌شک مغز توانایی‌ خود را از طریق ژنتیک به ارث می‌برد درحالی‌که محیط، تنها در آشکارسازی آن‌ها نقش دارد. ازاین‌رو مدارهای مغزی دائماً فعال هستند تا با پردازش اطلاعات دریافتی به تصاویر معنا بخشند. این اطلاعات که توسط فرآیندهای شیمیایی و الکتریکی در کسری از ثانیه جابجا می‌شوند توسط دستگاه ام.‌آر.آی به ثبت رسیده‌اند. در ادامه این دوره با ما همراه باشید تا بیماری‌هایی که سبب زوال مغز، حافظه و نابودی آگاهی‌مان می‌شود را مشاهده نمایید.

دروغ‌های تاریخ

دروغ‌های تاریخ

تعداد ویدئوها: 2

در مستند ویدیویی «دروغ‌های تاریخ» از اسرار سخنان تاریخی پرده برمی‌داریم و شمارا با حقایق کتمان شده‌ای روبرو خواهیم کرد. احتمالاً در اطراف خود با افرادی روبرو شده‌اید که باور حرف‌های بی‌محتوایشان برایتان غیرممکن است. این‌گونه حرف‌ها نشانه دروغ بزرگی است که مردم اغلب در پشت این نقاب پنهان می‌شوند. به‌راستی چرا جامعه درگیر چنین رفتار غیراخلاقی است و چرا مردم دروغ می‌گویند؟! متأسفانه این رفتار ناپسند، انسان را در بسیاری از شرایط بحرانی نجات می‌دهد و این امر بهانه‌ای برای دروغ گفتن است. ازاین‌رو همه‌ی ما در ارتباطات خود به دنبال حقیقت ماجرا هستیم تا کمترین آسیب روحی را ببینیم. جوامع امروزی با شک و تردید به مسائل می‌نگرد و برای درک صحت مطالب، به بررسی واقعیت‌ها خواهد پرداخت. محققان فرایند بررسی را «جعبه‌ابزار تشخیص حرف‌های بی‌اعتبار» می‌نامند که توسط ابزار مهمی به ‌نام «علم» صورت می‌پذیرد. جعبه‌ابزار وسیله‌ای جهت سنجش ادعای دیگران با ارائه راهکارهای علمی به شما کمک خواهد کرد. به‌عنوان‌مثال جعبه‌ابزار، داده‌های خطا در ادعای طرف مقابل را تشخیص می‌دهد. زمانی که فردی برای اثبات حرف‌هایش منبع موثقی را معرفی می‌کند؛ شما می‌توانید با استفاده از راهکارهای جعبه‌ابزار صحت این منبع را بررسی نمایید. درنهایت هیچ‌گاه از تلاش برای تشخیص دروغ دیگران دست نکشید؛ همچنین نگران چگونگی تشخیص آن نباشید، ما در این مستند راهکارهای را معرفی می‌کنیم که می‌توانید حقیقت ماجرا را کشف کنید.